29.7.15

Tatlı ikili : Positano - Amalfi

Capri'den döneceğimiz gün, trene bineceğimiz Salerno'ya direk geçmektense, ada'dan biraz daha erken ayrılıp bu iki merak ettiğimiz yeri de ziyaret edelim dedik heyecanla.İyi ki öyle yapmışız. 
Capri'den hızlı feribotla direk positano'ya geçtik.Yolculuk kısa ama çok keyifli geçti. Kişi başı 17 euro ödedik.(30-40 dakika civarı)


Sırt çantalarımızla gezmek istemediğimiz için önce onları bırakabileceğimiz bir yer bulmak önceliğimizdi.Ve böyle bir firma olduğunu öğrendik turist bilgi noktasından.İsterseniz direk çağırıyorlar ve gelip valizlerinizi teslim alıyorlar. Valiz başına 5 euro idi ve inanın sırt çantası bile olsa ağır ise bırakmadığınıza pişman olabilirsiniz.
Kilise küçük ve sadeydi.Diğer duomolara göre içi de sadeydi ki içeri girdiğim sırada bir düğün töreni olması ilgimin tamamen törene kaymasına sebep oldu,kilise düğünlerinin bu kadar eğlenceli olabileceğini düşünmüyordum;gayet yüksek sesle kahkahalarla alkışlarla çok sesli bir törendi,birbirinin gözünün içine bakarak yemin edip birbirini öpen müstakbel çiftte çok sempatikti.Positano duomo'sunun da böyle bir anısı kalmış oldu bende..

Positano'da can'ın önceden araştırdığı bir restoranda yemek yemek önceliğimizdi.Bu yüzden ilk hedefimiz karnımız da cıktığı için bu aile işletmesi restoran'ı bulmak oldu. Otobüse bindik (1.30euro) ve positano'nun tepelerine doğru yol almaya başladık ,yaklaşık 25 dakika sonra Montepertuso köyündeydik.Positano ayaklarımızın altında ,nasıl muhteşem..

La Tagliata; çok yerel diyemem çünkü namı baya yayılmış buranın.Ancak lezzet ,manzara herşey harikaydı,gidin gidin gidin :) Herşeyi kendi bahçelerinde yetiştirip kendileri yapıyor,zaten restoran'nın etrafı ürünlerini yetiştirdikleri bahçeleri ile çevrili.
Tek tek sipariş vermek yerine onlara özgü tek fiyat politikasını uygulamak istedik.Kişi başı 35 euro.
İçinde aşağıda fotografları da bulunan ; Kendi en yapımı şarapları
5 farklı çeşitten oluşan başlangıçlar.
4 farklı tipte ev yapımı makarnanın bulunduğu makarna tabağı.
Ardından et tabağı(içinde tavşan,domuz gibi çeşitler olduğu için benlik değildi)  ve salata,
Ve tatlı tabağı ,
finalde ise elbette limoncello.

Restorandan çıkınca bir süre yürüdük,yürümeyi çok seven turistler olduğumuzdan hiç rahatsız olmayız bu durumdan.
 Karşımıza ; ''positano'' yazan bir tabelanın işaret ettiği merdivenler  çıktığında önce ''acaba?'' dedik;Çünkü merkeze göre baya bir yüksekteydik, ''hani nasıl inilir ki  bu kadar yüksekten'' bakışıyla şaşkın şaşkın kaldık,ardından pek emin de olmamakla birlikte merdivenlerden inmeye başladık.Karşımıza hiç kimsenin çıkmaması ikimize de 'yoksa bu yol kullanılmıyor mu?' yu düşündürtüyordu bir yandan.
İndiğimiz yüzlerce dik merdiveni o sıcakta geri çıkmayı hayal bile edemiyorduk çünkü.


Sağımızdan solumuzdan geçen kertenkeleler ile gerçekten tabelada yazdığı üzere positano ya indik yaklaşık 45 dakika sonra.İyi ki yapmış mıyız evet kesinlikle.Ama indiğimizde ayaklarımız nasıl titriyordu,nasıl yorgundu tarifi yok..

Öyle sıcaklamıştık ki biraz serinlemenin tek yolu denizdi.


Biraz dinlendikten sonra küçük merkezini de gezdiğimiz positano'dan ayrılma vaktiydi artık.

Amalfi'ye feribot ile gidilebileceği gibi 'sita' denilen otobüslerle kayalardan oyularak yapılmış oldukça virajlı yollardan bol uçurum manzarası ile de  gidebilirsiniz, ki biz deniz yolculuğuna doyduğumuz ve virajları da merak ettiğimiz için ikinci seçeneği tercih ettik. Bilet tabaccherie'lerde satılıyor ama alırken 'sita' için istediğinizi belirtin. Positano-Amalfi 1 kişi : 1.80 euro.1 saat sürüyor.
pasticceria pansa

Amalfi'ye biraz geç geldik ve burada salerno'ya geçmeden önce sadece 2 saatimiz vardı.Geldiğimiz saatten ötürü çantalarımızı bırakabileceğimiz yer kapanmıştı ama neyseki uzuun saatler yoktu önümüzde.
Aslında ertesi gün salerno'dan roma'ya kalkacak olan 07.05 trenimiz olmasaydı Amalfi'de kalmak istiyorduk ama bir treni daha kaçırmak istemediğimiz için geçte olsa akşamdan salerno'ya dönmek zorundaydık.

 Amalfi öyle küçük,sevimli ama bir o kadar eski az biraz bakımsız binalara sahip ama sıcak mı sıcak bir yer.Önce biraz dinlenmek hem de tatlılarının tadına bakmak için en eski pastanelerinden birine;  Pasticceria Pansa ya oturduk.Hemen duomo'nun yanında olduğundan bulması zor değil.Can harika dondurmasını ben ise limonlu tatlılarından birini denedim. Farklıydı ama hoşuma gitti..Hemen duomo'nun yanında küçük bir dükkandan ise ufak bir limoncello ve biraz limonlu şeker aldım.Kendi üretimini yapan minik bir yer.
Ardından sokaklarına daldık amalfi'nin,yerlisi olsam nasıl olurdu diye düşüne düşüne her gördüğüm detaya takılıp duraksayıp devam ettik. 

Hava kararmaya başladı,burada biraz daha kalamadığımıza buruk bir halde salerno'ya gidecek olan 'sita'ya bindik. Amalfi-Salerno;1 kişi 2.20 euro.

Yine fazlasıyla virajlı, uyuklamıyorsanız biraz mide bulandırıcı bile olabilecek kıvrımlara sahip,aşağıya doğru baktığınızda da biraz ürkütebilecek yaklaşık 2 saatlik bir yol..

Positano da da Amalfide de 1'er gece kalınır..
Biz kalamadık ama ikisi de sabahına uyanmalık yerler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

thanks for comments