2.9.12

Amerika'da Dil Okulu

*only turkish
*görsel içerik bulunmamaktadır.

Herkese merhaba..Şu an italya-floransa'da bulunmaktayım ve ekim ayının ilk günleri de dahil bir süre buradayım.Ve haziran ayından beri edindiğim tecrübeleri artık sizlerle paylaşmak isityorum.Çünkü biliyorum ki, yurt dışında dil okulu'na giden,gitmek isteyen birçok yaşıtım var.Ben de bu işe girmeden önce uzunca araştırmış ancak çok fazla kişisel görüş bulamamıştım.

Öncelikle ben dil okulu için Amerika'ya gitmek istedim.Sebebine gelince,öyle amerikan rüyası vs değil,gerek kendi ülkemiz gerekse avrupa'dan oldukça farklı bir ülke olan Amerika'yı tanımak için bundan iyi bir fırsat bulamam diye düşündüm.Gidilecek ülke belliydi: Amerika. Ama hangi eyalet ? 
Baştan beri aklımda olan yer California,idi.Ancak bir ara New York'ta kanıma girmemiş değildi,ama sonuç olarak iyi ki seçmişim dediğim California -Los Angeles'ta karar kıldım..Süre olarak da hem başka planlarım oldugundan hem de yeterli buldugumdan 2 ay'ı uygun buldum.

 Los Angeles'ı şiddetle tavsiye ediyorum,gercekten cok dogru bir seçimmiş,eger aklınızda bir ikilem varsa bu konuda Los Angeles mükemmel bir seçim...
Şirket olarak ;internetten buldugum ve arkadaşlarımdan da duydugum idealist yurtdışı eğitim i seçtim.Gercekten çok doğru bir seçimdi,çok yardımsever ve iyi niyetli çalışanlara sahip başarılı bir şirket,kesinlikle tavsiye ediyorum.Belki çevrenizden duymuş ya da kendiniz tecrübe etmişsinizdir ki bu iş biraz riskli bir iş ve çok dikkatli olmalısınız çünkü binlerce kilometre uzaga gidiyorsunuz,dürüstlük, işini iyi yapma durumu hiç olmadıgı kadar önem taşıyor bu noktada.

Okul olarak Kaplan'ı seçmiştim,ama başta güzel gelen noktalar bir süre sonra pek hoş gelmiyor insana.Örneğin okul'u seçim aşamasında;her hafta başlayabilme imkanı güzel gelse de ,okulda oldugunuz sırada her hafta yeni öğrenciler her hafta bir değişiklik pek iyi bir özellik değil..Ders işleme olarak da pek memnun kaldığımı söyleyemem,eğer Los angeles'a gitmeye karar verirseniz tavsiyem: Ucla Extension olucak,California universitesinin ingilizce kursu'nun hem daha verimli hem de daha mantıklı bir seçim oldugunu oraya gittiğimde öğrendim malesef.Üstelik bir kur 1,5 ay sürüyor,Kaplan'da 10 hafta(!),ve ucla'e her hafta değil sadece belli tarihlerde başlanabiliyor..Üstelik o 1,5 aylık kur'u bitirirken ucla'in kendi kampusu içerisinde universite mezuniyeti havasında bir törenle sertifika alıyorsunuz :)

Konaklama'ya gelince,ben okul'dan istemeyip kendim halletmek istedim ,ancak ilk rastladıgım 'housing' şirketinde pek şanslı oldugumu söyleyemem.Sadece para konuşan,zerre kadar iyi niyetli olmayan bu insanlara denk gelmemek için lütfen bana mail atın,çünkü ben onları burada ifşa edecek kadar kötü niyetli değilim.Aa bu arada bu rezil şirket'i kuranlar Türk ! Şaka gibi gercekten,öğrenince ben de şaşırmıştım ...İlk ay'ı bu evde geçirmek zorunda kaldım ama bir yandan da buradan bir an önce çıkmanın yolunu düşünüyordum ki, 

'' Solutions in la '' şirketi ıle tanıştım,Kurucularının Türk olduğu bu şirket; melek gibi çalışanlara sahip,iyi niyetli ve gerçekten başarılı bir şirket.Housing şirketi nasıl olunur'a örnek olarak gösterilebilirler kesinlikle güvenebilirsiniz.

A bu arada Kaplan'a güvenmeyip kendim bulmak istedim demiştim bu da yanlış anlaşılmasın,Kaplan'a iyi ki emanet etmemişim bu işi çünkü okulun ayarladığı evlerde kalan arkadaslarımdan öğrendiğim kadarıyla maddi açıdan ciddi şekilde zarara ugradılar.Ev işini kendiniz ayarlayabilirsiniz ,en basit şey bu hatta;sadece ' solutions 'a mail atıp istediğiniz özellikleri ve tarihlerinizi bildirceksiniz,gerisini onlar hallediyor..

Ancak gelelim ''Dil okulu'na gitmeli mi ?'' sorusuna.Şöyleki ;eğer temel'iniz var ama sadece pratiğe ihtiyaç duyuyorsanız,konuşma olarak,özgüven olarak kendinizi geliştirmek istiyorsanız dil okulu pek doğru birşey değil.Çünkü gelen diğer öğrenciler tutuk siz tutuk pek verimli olmuyor dolayısıyla.Work and Travel da zor bir süreç diye duyuyorum hep, ancak eger orada yaşayanlarla diyalog'ta olmak istiyorsanız Dil okulunu pek tavsiye etmiyorum..

Eğer sorularınız varsa mail atabilirsiniz

4 yorum:

 1. dil okuluna gitme planım olmasada bütün yazını okudum :)) ne kadar tatlı ve düşüncelisin bunu paylaştığın için, eminim pek çok kişinin işine yarayacaktır ve onları zarardan kurtarmış olacaksın :)

  YanıtlaSil
 2. Çok iyi bir yazı olmuş canım bilgi vermek açısından, ben work&travel'a katılmıştım ve dediğin gibi konaklama açısından çok sorun çekmiştim, en son gene kendim halletmiştim. Gitmeden önce ne yazık ki her şeyden emin olup ayarlamak mümkün olmuyor.

  YanıtlaSil
 3. Cok riskli birsey work&travel'da bu da.ama iste orada basimiza gelenlere de tecrube diyoruz ve ne yazik ki yasayarak ediniyoruz :)
  Cok tesekkur ederim:))

  YanıtlaSil

thanks for comments